Råtassleir 2026
Postet av Stjørdals-Blink Orientering den 6. sep 2026
Til tross for en noe regnfull sommer, fikk vi helklaff med været under årets Råtassleir. 17 barn fra 6 til 12 møtte opp til årets Råtassprint ved klubbhuset i Skjelstadmarka. 20 poster ventet løperne i skogen og på skole/barnehageområdet og med 2 innlagte labyrinter på åkeren like ved ble det en krevende utfordring for C løperne. En noe snillere N-løype ble også en fin utfordring for de som fikk pårøve seg på den. Løpsområdet var lite og kompakt og trygt å forsøke seg alene for alle sammen.
Etter sprinten ble det, som tidligere år, servert rykende ferske hambugere fra vår eminente kjøkkentjeneste ved Hilde og Rigmor. Når en arrangerer leir ved en skole og en idrettsplass gikk maten over tilfrilek og teltrigging. Ut over kvelden ble det servert popcorn, potetgull og kake og mørket kom sigende på. Tradisjon tro ble det overnattet i lavvo inne i skogen ved fotballplassen. Som programmet antydet var det planlagt "stille tid" etter kl 22:00, noe vi må si vi ikke helt klarte å innfri i år heller. Iveren over å få sove i lavvo med sine lagkammerater ble nok større enn fornuften, men omsider ble det stilt i SKjelstadmarka fredag kveld.
Før klokken 6 så flere barn sitt snitt til å vekke hanen som lå på latsiden denne dagen og en ny dag var et faktum. Etter fokosten uteenfor klubbhuset ble det rigget for årets lagkonkurranse.
Årets lagkonkurranse var noe inspirert av Mesternes Mester og 11 poster ventet løperne i skogen. ALle postene var bemannet av de voksne i utøvergruppa. Lagene fikk prøve seg på bla. Frisbegolf, potetløp i klatrestativ, golfballskyting med drensrør, rumpedart, vannhenting, spikerkonkurranse, EKG-leting, takrennestafett, makrospuslespill og lete-telle-regne-konkurranse.
Det ble en lang økt for flere av løperne og de var gode og røde i toppen da siste lag kom inn 1 time og 45 minutter etter start. Dommerne bedømte lagene etter innsats, lagsamarbeid, motivasjon og gjennomføring på de ulike postene og som i fjor og året før ble det jaggu meg uavgjort også i år.
Teltene ble rigget ned og det ble gått manngard etter en forsvunnet leiebrikke som Edvard fant midt i skogen der ingen skulle tru at nokon kunne ha vært med en EKT-brikke.
Vi i arrangementskomiteen har hatt en veldig fin leir og vi synes det var fint at det var så mange som ble med. Noen forfall grunnet sykdom må en regne med, mne vi håper alle og flere til blir med neste år. Vi vil takke foreldrene i gruppa for deltakelse som postvakter, nattevakter og generell bistand til rigg og rydd, mat, kartprint og alt annet som dukker opp under veis på en slik leir.
Takk for leir og vel møtt til neste års leir.





Siste fra Stjørdals-Blink Orientering
Stjørdalskarusell nr. 2 - 21.4.26
19.04.2026
Bestilling av o-klær
10.04.2026
Saksliste til årsmøtet
16.02.2026
Innkalling til årsmøte
26.01.2026